Atopiniu dermatitu sergančius vaikus auginantys tėvai gana dažnai kreipiasi į gydytojus alergologus ar dermatologus, norėdami išsiaiškinti, ar jų vaikas yra kam nors alergiškas, tikintis, kad pašalinus „alergines“ priežastis jis pasveiks. Deja, viskas nėra taip paprasta. Egzema labai retai išnyksta pašalinus arba sumažinus galimą alergeną. Tačiau žinant tai, jog egzema sergančių vaikų imuninė sistema iš prigimties į aplinką reaguoja aktyviau ir šiems vaikams dažniau pasitaiko įvairios alergijos, tam tikrais atvejais tėvams naudinga žinoti, ar jų vaikas į kažką reaguoja.
Alergija vaikams, sergantiems egzema, gali būti:
- Maisto: dažniausiai pienui ir kiaušiniui (pirmaisiais gyvenimo metais) bei riešutams (vyresniame amžiuje)
- Ore esantiems (įkvepiamiems) alergenams: pvz. žolei, žiedadulkėms, gyvūnų plaukams ir kt.
- Daiktams, kurie liečiasi su oda (kontaktiniai alergenai): dažai, konservantai, randami įvairiuose kremuose, metalai ir pan.
Veiksniai, išprovokuojantys egzemą arba apsunkinantys jos eigą gali būti alerginės ir ne alerginės kilmės. Dažniausiai jie būna ne alerginiai ir apima įvairius išorinius dirgiklius (pvz. vanduo, muilas, stresas, nuovargis, prakaitavimas, šiluma, šaltas oras ir kt.). Egzema dažnai paūmėja reaguodama į kelis dirgiklius tuo pačiu metu. Kartais alergijos tyrimai padeda geriau kontroliuoti vaiko egzemą.

Rankų egzemos atvejais, dažniausia odos būklės paūmėjimo priežastis yra dirginantis vandens, muilo, smėlio, žaislų, seilių, maisto produktų ir šalto vėjo poveikis. Tai – ne alerginiai trigeriai. Geriausias būdas išsiaiškinti, ar kažkas provokuoja egzemos bėrimus, tai stebėti patį vaiką. Pavyzdžiui, jei po kontakto su kate, kurią mato retai, vaikui atsiranda naujų bėrimų, tai yra gana patikimas požymis, kad jis yra alergiškas šiems gyvūnams.
Maisto alergijas atpažinti gali būti sunkiau. Jeigu suvalgius tam tikrų maisto produktų jūsų vaikui atsiranda dilgėlinės bėrimų ar dilgčiojimas burnoje – labai tikėtina alergija tiems maisto produktams. Tai patvirtinti gali kraujo tyrimas arba odos dūrio mėginiai, kuriuos tikslinga atlikti įtariant alergiją maistui, ypač vaikams iki 5 metų sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia AD forma, nes vyresniame amžiuje jos dažniausiai išaugamos ir labai retos.
Kokie būna alerginiai testai?
Odos dūrio (Prick) testai: paruošti tam tikros koncentracijos alergenų tirpalai užlašinami ant vidinio dilbio paviršiaus odos ir specialia adatėle, kurios smaigalys tik 1 mm, įdūrus įvedami į paviršinį odos sluoksnį (epidermį). Šio testo metu nustatoma alergija žiedadulkėms, namų dulkių erkėms, gyvūnų plaukams, pelėsiniams grybeliams bei maisto produktams. Jei vaikas alergiškas – jau po kelių minučių toje vietoje oda parausta ir patinsta. Prieš šiuos tyrimus svarbu keletą dienų nevartoti antihistamininių vaistų.
Odos dūrio-dūrio (Prick-Prick) testas: atliekamas su tam tikrais maisto alergenais (vaisiais, daržovėmis ir kitais maisto produktais). Šis testas atliekamas taip pat kaip ir Prick testas, tik pirmiausia duriama į pasirinktą įtariamą maisto produktą ir ta pačia adata duriama į odą.
LOPO testai: atliekami įtariant alerginį kontaktinį dermatitą, t.y. lėto tipo alergines reakcijas, galinčias pasireikšti po 72 val. ar net po savaitės. Ant sveikos nugaros odos užklijuojami lipnūs pleistrai su įvariomis dažniausiai sensibilizuoti galinčiomis medžiagomis. Ši egzemos forma labiau būdinga vyresniems vaikams ir suaugusiems. Skirtingai nuo teigiamų maisto produktų ar įkvepiamų alergenų tyrimų, tyrimo metu nustačius kontaktinį alergeną, pvz. gumą, klijus, kvepalus, nikelį ar kt., vėliau egzemos paūmėjimų išvengti lengviau, nes šių alergenų galima lengviau išvengti.
Kraujo tyrimai: parodo, ar jūsų vaiko kraujyje yra specifinių imunoglobulino E (IgE) antikūnų prieš tam tikrus maisto ar įkvepiamus alergenus. Šie kraujo tyrimai gali būti naudingi kūdikiams iki 1 metų amžiaus, ieškant alergijos pienui ir kiaušiniui. Stipriai teigiamas tyrimo atsakymas patvirtina alergiją, neigiamas – paneigia, o silpnai teigiami ar silpnai neigiami atsakymai mažai naudingi. Taip pat esant alergijai kraujyje nustatomas padidėjęs bendro imunoglobulino E (IgE) kiekis.
Maisto netoleravimo tyrimas, kurio metu nustatomi IgG klasės antikūnai prieš maisto produktų bei jų priedų antigenus klinikinėje praktikoje nustatant alergiją maistui nenaudojami ir gydytojų nerekomenduojami.

Kada tikslinga atlikti alerginius testus?
Požymiai, kuomet reikėtų rimtai apsvarstyti alerginių testų atlikimą:
- kelias savaites vykdant egzemos gydymo planą odos būklė išlieka tokia pati arba pagerėja nežymiai;
- egzema kaskart paūmėja suvalgius tam tikro maisto produkto. Kad išvengtumėte kitų sveikatos problemų, pašalinkite iš vaiko dietos maisto produktus tik tuomet, kai reakcija būna staigi ir/ar sunki;
- jei vaiko augimas yra sutrikęs;
- jei vaikas serga sunkiu atopiniu dermatitu ir skirtas gydymas neefektyvus;
- jei vaikas yras jaunesnis nei 6 m. amžiaus, nes dažniausiai sensibilizacija pasireiškia iki 5 m. amžiaus, o vėliau ji išnyksta („išaugama“).
Ne kiekvieną, egzema sergantį vaiką reikia tirti dėl alergijos. Taip yra todėl, kad:
- vien tik vengiant alergenų (veiksnių, kurie sukelia alergines reakcijas) egzema nedings;
- efektyviausias būdas kontroliuoti ligą – laikytis gydymo plano, t.y. reguliariai praustis, tepti drėkinantį kremą, esant reikalui tepti vaistus, nustatyti provokuojančius veiksnius („trigerius“) ir jų vengti.
Parengta remiantis šaltiniais:
- http://www.nottinghameczema. uk/documents/allergy-tests-for-atopic-eczema.pdf
- https://acaai.org/allergies/types-allergies/skin-allergy/eczema-atopic-dermatitis
- https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/allergy-testing
- http://www.nottinghameczema. uk/documents/allergy-tests-for-atopic-eczema.pdf
- https://acaai.org/allergies/types-allergies/skin-allergy/eczema-atopic-dermatitis
- https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/allergy-testing
- https://acaai.org/allergies/types-allergies/skin-allergy/eczema-atopic-dermatitis
- https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/allergy-testing
- http://www.nottinghameczema. org.uk/documents/allergy-tests-for-atopic-eczema.pdf