Sergant atopiniu dermatitu dėl sutrikusios odos barjerinės funkcijos, antimikrobinių peptidų kiekio sumažėjimo ir padidėjusio odos pH dažniau sergama ir infekcinėmis odos ligomis, kurios gali būti bakterinės, grybelinės ar virusinės kilmės.
Viena dažniausių virusinių odos infekcijų, ypač vaikų amžiuje ir ypač turintiems sausą odą, yra užkrečiamasis moliuskas (Molluscum contagiosum), kurią sukelia užkrečiamojo moliusko virusas (Molluscum contagiosum virus, MCV).
![moliuskai kaip gydyti](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/moliuskai-kaip-gydyti.jpg)
Virusu užsikrečiama tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju, taip pat per užkrėstus daiktus, pvz., rankšluosčius, žaislus, naudojantis ta pačia vonia, pirtyse, baseinuose, ar autoinokuliacijos būdu (kasantis, dėl trinties). Būdingos pavienės arba daugybinės odos ar perlamutrinės spalvos 2-6 milimetrų dydžio ovalios papulės, dažniausiai su labai būdingu įdubimu centre. Odos pažeidimas gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, išskyrus delnus ir padus. Vaikams dažniau pažeidžiamas veidas, liemuo, galūnės, o suaugusiems kirkšnys, lytinių organų sritis, šlaunys ir apatinė pilvo dalis. Labai retais atvejais bėrimai gali atsirasti burnos gleivinėje. Paprastai bėrimai yra besimptomiai, tačiau kartais juos gali niežtėti arba skaudėti (jei supūliuoja).
Svarbu žinoti, kad moliuskas išnyksta ir negydant, kai imuninė sistema pati sunaikina virusą. Apie 50 procentų atvejų moliuskai išnyksta per 1 metus, 70 procentų – per 18 mėnesių.
Moliuskų gydymui gali būti pasirenkami mechaniniai (lazerinė destrukcija, šaldymas azotu, pašalinimas kiurete arba išspaudimas), cheminiai (tam tikros cheminmedžiagos, kaip kalio hidroksidas 5-10 proc., kantarinas) ar imunomoduliaciniai (specialūs vaistai, pvz. imikvimodas) metodai. Gydymo taktika priklauso nuo amžiaus, bėrimų kiekio ir lokalizacijos, todėl gydytojo parenkama individualiai. Kada gydyti moliuską, o kada plaukti vienareikšmiško atsakymo nėra. Jei bėrimai plinta, vaikas juos traumuoja, kąso – gydyti reikėtų.
Kitas klausimas, ar vaikas gali eiti į darželį/mokyklą, baseiną, jei yra diagnozuotas mosliuskas. Į darželį ar mokyklą vaikas eiti gali, tik išlieka rizika, kad jis užkrės kitus vaikus. Dėl baseino, rekomenduojama būtų moliuskus išgydyti, nes moliuskai yra linkę plisti drėgnose ir šiltose sąlygose.
Parengta remiantis šaltiniais:
- Wollenberg A, Wetzel S, Burgdorf W.H.C, and Haas J. Viral infections in atopic dermatitis: Pathogenic aspects and clinical management. J Allergy Clin Immunol. 2003 Oct.
- Ong PY, Leung DY. Bacterial and Viral Infections in Atopic Dermatitis: a Comprehensive Review. Clin Rev Allergy Immunol. 2016 Dec;51(3):329-337.Rush J, Dinulos JG. Childhood skin and soft tissue infections: new discoveries and guidelinesregarding the management of bacterial soft tissue infections, molluscum contagiosum, and warts.Curr Opin Pediatr. 2016 Apr;28(2):250-7.