Apsauginiai kremai nuo saulės: kokius rinktis?

Atėjus vasarai apsauga nuo saulės yra svarbesnė nei bet kuriuo kitu metų laiku. Saugotis UV spindulių labai svarbu ir sergant atopine egzema, nes ligos atveju oda šiems spinduliams yra jautresnė ir labiau pažeidžiama. Taigi, kokį kremą rinktis turint jautrią odą?

Saulės kremai su natūraliais mineraliniais filtrais, tokiais kaip cinko oksidas ir titano dioksidas, fiziškai it veidrodis atspindi UV spindulius, neleisdami jiems patekti į odą, todėl mažiau dirgina ir yra tinkamesni atopinę odą turintiems žmonėms. Sergant egzema rekomenduojama vengti priemonių su kai kuriais cheminiais UV filtrais, tokiais kaip benzofenonas, oksibenzonas, avobenzonas, metoksidibenzoilmetanas, trisiloksanas, oktokrilenas, retinilpalmitatas ir kt., nes šios nenatūralios kilmės medžiagos UV spindulius neutralizuoja juos sugerdamos – odoje vyksta cheminė reakcija, atsiranda tarpinių reakcijos junginių, kurie veikia kaip fotooksidantai, taip pat išsiskiria šiluma, kuri egzemos atveju gali būti kaip dirginantis veiksnys. Priemones reikėtų rinktis su plataus spektro apsauga (nuo UVA ir UVB spindulių), be kvapą suteikiančių medžiagų, parabenų ar fenoksietanolio.

Parduotuvių lentynose galime pastebėti, kad ant vaikams skirtų priemonių nuo saulės apsauginis saulės faktorius (SPF) yra gana didelis – 50 ar net 100. Tačiau tai nereiškia, kad priemonė yra stipresnė ir geriau apsaugo. SPF skaičius žymi, kiek UVB spinduliavimo (%) sulaiko. Pvz., SPF 15 blokuoja maždaug 93-96 %UVB spindulių, SPF 25 – 96 %, o SPF 30-50 – 98 %. Taigi, dvigubas apsauginis faktorius nereiškia dvigubos apsaugos. Kad ir kokį kremą pasirinktumėte jį reikia užtepti 30 min prieš einant į lauką, o tepant pirmą kartą reikia tepti du sluoksnius, nes vienu metu užtepama tik 30-50 proc. rekomenduojamo kremo kiekio. Taip pat rekomenduojama kremą pertepti kas 2-3 val. ar po stipraus prakaitavimo ir maudynių.

Vaikams iki 4 metų rekomenduojama rinktis didelės apsaugos kremus (≥SPF 50), o vėlesniame amžiuje tinkami turintys SPF 30. Svarbu paminėti, kad kūdikiai iki 6 mėn. apskritai turėtų būti saugomi nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač 11-15 val., kuomet saulės aktyvumas didžiausias.

 

Parengta remiantis šaltiniais:

  • https://nationaleczema.org/slather-sunscreen-eczema-skin/
  • https://www.aad.org/search/?k=sunscreen