Atopinio dermatito diagnozė nustatoma išsiaiškinus paciento ligos požymius, kaip jie atsirado ir keitėsi (anamnezė). Svarbu sužinoti, ar šeimoje yra sergančių alerginėmis ligomis, tokiomis kaip bronchinė astma ar alerginis rinokonjuktyvitas (šienligė). Specifinių tyrimų ar testų, skirtų atopiniam dermatitui diagnozuoti nėra. Tai diagnozė, kurią gydytojas nustato pakalbėjęs su pacientu ir apžiūrėjęs odos bėrimus.
Tačiau, siekiant išsiaiškinti/patikrinti, ar nėra lydinčių alerginių susirgimų, gydytojas gali Jums skirti atlikti kai kuriuos kraujo tyrimus (bendro imunoglobulino E, specifinių imunoglobulinų nustatymas) ar testus (odos dūrio testas, odos lopo testas).
![Atopinis dermatitas Atopinis dermatitas](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/05/atopinis-dermatitas-2.jpg)
Odos dūrio testas (angl. prick testai)
Odos dūrio testai atliekami siekiant nustatyti su IgE susijusias, greito tipo reakcijas. Kitaip tariant, reakcijas, kurios atsiranda greitai, per kelias valandas. Dažniausiai šios reakcijos būdingos alergijai maistui, alergijai vabzdžiams, lateksui, kai kuriems vaistams (penicilinui), sergant alergine astma ar rinokonjuktyvitu (šienlige).
Odos dūrio testus galima atlikti bet kokio amžiaus pacientams, tačiau atsakas gali skirtis priklausomai nuo amžiaus. Šio tyrimo rezultatus turi įvertinti patyręs specialistas, nes dažnos klaidingai teigiamos reakcijos (odos dūrio mėginiai jautrūs, bet nespecifiški). Nustačius teigiamą reakciją randamas įsijautrinimas (sensibilizacija) antigenui, bet ne pati alergija. Kad pacientas yra „alergiškas“ nustatytam alergenui galima teigti tik tada, kai tas alergenas sukelia simptomus (bėrimai, pykinimas, pilvo skausmai, viduriavimas, dusulys ir pan.).
Tyrimo eiga
- Dažniausiai atliekamas dilbio vidiniame paviršiuje, tačiau galima atlikti kitose kūno vietose, pavyzdžiui, viršutinėje nugaros ar žąsto srityse.
- Oda nuvaloma su antiseptiku, ant paciento odos užlašinami tiriamų medžiagų ekstraktų lašeliai ir odos paviršius (epidermis) švelniai įduriamas/perbraukiamas su specialia adatėle.
- Testams naudojami pagaminti standartizuoti testai arba iš savų ekstraktų pagaminti testai.
- Siekiant patvirtinti, jog odos reakcija tinkama, privalo būti atliekami kontroliniai mėginiai: teigiamai kontrolei su histaminu, neigiamai kontrolei su fiziologiniu tirpalu.
- Testai vertinami po 15 -20 minučių.
- Teigiamomis vertinamos tos reakcijos, kai pūkšlės dydis yra toks pat arba didesnis už reakciją į histaminą arba kai pūkšlė didesnė nei 3 mm skersmens (reakcijos į histaminą metu dažniausiai stebima bent trijų milimetrų dydžio pūkšlė).
Odos lopo testai
Lopo testai atliekami siekiant nustatyti antigenui specifiškus T limfocitus (Th1), cirkuliuojančius organizme ir sukeliančius IV tipo (lėtas) alergines reakcijas. Šios reakcijos atsiranda po keliolikos valandų ar dienų. Dažniausiai šio tipo alergines reakcijas sukelia metalai, kosmetikos ar cheminių priemonių sudėtinės dalys, tokios kaip dažai, kvapai ir pan.
Tyrimo eiga
- Ant specialių pleistrų su pritvirtintais konteineriukais įdedami tiriami alergenai ir pleistrai su alergenais užklijuojami nugaros srityje (galima klijuoti ir kitose vietose, jei nugara išberta).
- Užklijuoti testai nuimami po 48 val. Pirmas vertinimas atliekamas praėjus 15-60 minučių po testų nuėmimo. Antras vertinimas atliekamas po 72-96 valandų (ketvirtą arba penktą dieną). Testai vertinami atsižvelgiant į odos pokyčius, atsiradusius kontakto su alergenu vietoje. Teigiama reakcija vertinama tada, kai matoma eritema, edema, papulės ir/ar pūslelės.
- Testų rezultatus turi vertinti apmokytas ir patirties turintis personalas.
Laboratoriniai tyrimai
Bendro IgE kiekio kraujo serume nustatymas
Padidėjęs IgE kiekis dažniausiai būdingas alerginėms, parazitinėms ir kai kurioms virusinėms ligoms. Iki 80 procentų pacientų, sergančių AD, randamas padidėjęs IgE kiekis kraujo serume. Kuo didesnis IgE kiekis, tuo sunkesnė egzema, bet kai kurių sergančiųjų AD kraujyje randamas normalus IgE kiekis. Sumažėjęs IgE kiekis nėra reikšmingas.
Specifinių IgE tyrimas
Tai alergenams specifinių imunoglobulinų E (sIgE) klasės antikūnų nustatymas kraujo serume ir plazmoje. Šiuo metodu nustatoma kraujotakoje cirkuliuojantys antikūnai, susidarę dėl įsijautrinimo specifiniams alergenams. Galima nustatyti specifinius imunoglobulinus E maisto, įkvepiamų, vabzdžių alergenams, kai kuriems vaistams. Šie testai, kaip ir odos dūrio testai, parodo greito tipo alergines reakcijas. Juos galima atlikti, kuomet odos dūrio testus atlikti nėra galimybės, pvz., sergant sunkiu nuolatiniu atopiniu dermatitu, dilgėline, nuolat vartojant antihistamininius vaistus ar esant dermografizmui. Taip pat svarbu žinoti, kad maisto alergijos ir atopinio dermatito diagnostikoje svarbiausia – anamnezė ir klinikiniai simptomai, o sIgE tyrimas tik pagalbinis. Normalus tyrimas nepaneigia atopinio dermatito diagnozės.
Provokaciniai alerginiai mėginiai
Kartais maisto alergijos patvirtinimui reikalingi burnos provokaciniai alerginiai mėginiai. Jie atliekami jei:
- įtariama, kad kai kurie maisto produktai provokuoja simptomus, bet odos dūrio ar kituose tyrimuose alergijos nenustatoma.
- kai tyrimai įsijautrinimą rodo, bet manoma, kad kliniškai simptomų nesukelia.
Jų metu tiriamajam duodama suvalgyti testuojamą produktą ir stebima, ar neatsiras alergijai būdingų simptomų. Šis tyrimas atliekamas tik tretinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, prižiūrint specialistams, siekiant išvengti sunkių alerginių reakcijų ir joms atsiradus suteikti reikiamą pagalbą ir gydymą.