Statistika rodo, kad kūdikystėje nuo atopinio dermatito kentėję vaikai ir jį „išaugę“, vėliau dažnai turi odos problemų. Suaugusiame amžiuje tokiems pacientams padidėja alerginio kontaktinio dermatito rizika, taip pat neretai jie kenčia dėl rankų egzemos simptomų. Plaštakų oda, ypač šaltuoju metų laiku, parausta, sustorėja, išsausėja, atsiranda niežtinčių pūslelių, skausmingų įtrūkimų ir erozijų.
![egzema ir profesija](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/egzema-ir-profesija.jpg)
Minėtas ligas išprovokuoja ir odos būklę blogina vanduo, darbas drėgnoje aplinkoje, dažnas rankų plovimas, dezinfekcinių priemonių naudojimas, valikliai, tirpikliai, oksiduojančios medžiagos, rūgštys ir šarmai. Iš fizinių veiksnių svarbu paminėti metalinius įrankius, medieną, stiklo vatą, popierių, dulkes, žemę. Dažnai alergenų randama ir muiluose, maiste, pramoniniuose tirpikliuose bei aliejuose, cemente, pirštinėse bei kosmetikoje.
Rankų egzema yra pati dažniausia profesinė odos liga. Ypač didelę riziką ja susirgti turi kirpėjai, kepėjai, mėsininkai, floristai, kasininkai, dantų technikai, mašinų operatoriai, metalo paviršiaus apdirbimo ir sveikatos priežiūros darbuotojai, valytojai, virtuvės darbuotojai/virėjai, todėl sergantiems atopine egzema rekomenduojama vengti šių profesijų.
Ši liga turi neigiamų padarinių ne tik sveikatai, bet ir ekonomikai – neretai tenka ilgai gydytis ar net keisti profesiją.
Parengta remiantis šaltiniais:
- Thomas L Diepgen et al. Guidelines for diagnosis, prevention and treatment of hand eczema. JDDG 1610-0379; 2014
- https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/hand-eczema/