Egzema ir rūkymas

Sergamumas atopiniu dermatitu sparčiai didėja, o ypač gerai išsivysčiusiuose kraštuose, todėl ši liga dar vadinama „civilizacijos liga“. Be genetinio polinkio, iškreiptos imuninės sistemos, šios ligos atsiradimui didelės įtakos turi ir aplinka, kurioje gyvename, bei žalingi įpročiai, pavyzdžiui, tokie kaip rūkymas.

Atliktų mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad AKTYVUS ir PASYVUS rūkymas didina riziką susirgti atopiniu dermatitu tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe. Moterų, kurios rūkė nėštumo metu vaikai taip pat turi didesnę riziką susirgti atopine egzema. Kaip tai paaiškinti? Tabako dūmai ne tik žalingai veikia žmogaus imuninę sistemą, ją silpnindami, bet ir turi neigiamos įtakos odai: dėl susidarančių aktyviųjų deguonies radikalų ir jų poveikio paviršinio odos sluoksnio ląstelėms (keratinocitams) tiesiogiai blogina jos barjerinę funkciją – vieną iš esminių grandžių šios ligos patogenezėje.

Kol kas studijos atliktos su rūkančiais tradicines cigaretes ir duomenų apie rūkančius elektronines cigaretes nėra. Tačiau manoma, kad medžiagos išsiskiriančios rūkant šių prietaisų pagalba, taip pat gali turėti neigiamos įtakos Jūsų ar Jūsų artimųjų odai.

Todėl siekiant sumažinti sergamumą atopiniu dermatitu reikėtų stengtis išvengti tų veiksnių, kurie nuo mūsų priklauso.

Parengta remiantis šaltiniais:

• Kantor R et al. Association of atopic dermatitis with smoking: A systematic review and meta-analysis. J Am Acad Dermatol 2016;75:1119-25.
  • Kim SY, SIm S, Choi HG. Atopic dermatitis is associated with active and passive cigarette smoking in adolescents. PLoS One. 2017 Nov 1;12(11):e0187453.
  • TanakaK et al. Pre and Postnatal Smoking Exposure and Risk of Atopic Eczema in Young Japanese Children: A Prospective Prebirth Cohort Study.  Nicotine Tob Res. 2017 Jul 1;19(7):804-809