Karštais vasaros vakarais retai kada pavyksta išvengti uodų, ypač jei paliekame atvirus balkonus arba mėgstame ilgiau pabūti lauke. Nors ir negalime visiškai išvengti įkandimų, yra nemažai priemonių, kurios šiuos kraujasiurbius gali padėti atbaidyti ar bent numalšinti niežėjimą.
Įprastai sveikam žmogui uodo įkandimas nesukelia rimtesnių sveikatos problemų, tik niežėjimą. Tai normalus imuninės sistemos atsakas, kurio metu išsiskiria histaminas. Tačiau sergant atopine egzema, kuomet žmogaus imunitetas yra reaktyvesnis, uodų įkandimas gali išprovokuoti egzemos paūmėjimą, o stipraus sukandžiojimo atvejais ir išprovokuoti pačios ligos atsiradimą. Kaip apsisaugoti? Ar galima naudoti repelentus?
Nėra duomenų, kad sergant egzema nebūtų galima naudoti repelentų. Tačiau turėkite omenyje, kad šias priemones reikėtų naudoti atsargiai – deja, bet visi repelentai patekę ant odos gali ją išsausinti, sudirginti ar griaužti, ypač skysti, pagaminti alkoholio pagrindu. Todėl iš pradžių bet kokį repelentą patikrinkite ant savo ar vaiko dilbio ir palaukite 24 val. Jei odą dirgina, šias priemones purkškite ant rūbų. Ne mažiau svarbi tinkama apranga (ilgos rankovės, kelnės, kojinės), kuri užtikrina puikią apsaugą; taip pat galima išbandyti tinklelį nuo uodų ar į elektros lizdą jungiamą repelentą.
![egzema ir uodai](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/egzema-ir-uodai.jpg)
Nepavyko išvengti uodų įkandimo? Vaistinėse galima rasti ne vieną priemonę, skirtą patepti uodų įgėlimo vietas. Paprastai jos apšaldo įgėlimo vietą, sumažina niežėjimą ir skausmą. Tačiau dauguma tėvų, auginančių egzema sergančius vaikus, pagrįstai nerimauja prieš tepdami ant jų odos bet kokias naujas priemones. Sergant atopiniu dermatitu niežėjimui malšinti puikiai tinka atšaldyto terminio vandens purškikliai, ypač sudėtyje turintys cinko ir pan. Na, o esant reikalui, stiprus niežėjimas gali būti gydomas antihistamininiais vaistais ar hormoniniais tepalais.
Rekomenduojame išbandyti ir keletą natūralių priemonių, kurios padeda išvengti ar sumažinti niežėjimą:
- Pirmoji pagalba sugeltam vaikui – šalto vandens kompresai. Šaltis atgaivins odą, sumažins patinimą ir niežėjimą. Taip pat niežėjimą puikiai sumažina maudynės vėsiame vandenyje;
- Įkąstą vietą tinka patepti šviežiomis citrinos, laimo sultimis ar obuolių actu;
- Arbatmedžio aliejus pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl puikiai padeda sumažinti įkandimų sukeltą niežėjimą ir patinimą. Lašelį arbatmedžio aliejaus gerai įtrinkite į įgeltą vietą. Be to arbatmedis ar eukaliptas veikia kaip repelentai – jų kvapo nemėgsta uodai, erkės ir kiti vabzdžiai;
- Soda, sumaišyta su keliais lašais vandens, taip pat sumažins uždegimą. Į arbatinį šaukštelį sodos įlašinkite kelis lašelius vandens ir išmaišykite, kad gautumėte košės konsistenciją. Masę užtepkite ant įkandimo ir laikykite 15 minučių. Tada švariai nuplaukite.
Parengta remiantis šaltiniais:
- http://www.eczema.org/weather
- https://www.scratchsleeves.co.uk/insect-repellent-for-eczema-children/
- https://community.aafa.org/blog/what-you-need-to-know-about-insect-repellents-if-you-have-eczema-and-asthma