Gydomieji drabužiai sergantiems atopiniu dermatitu

Siekiant užtikrinti optimalią aplinką gyjimui, atopinio dermatito pažeistos odos priežiūrai reikalinga apsauga nuo fizinių (tokių kaip kasimasis ir trynimas), cheminių (pvz. įvairios dirginančios medžiagos) ir biologinių (patogeniniai mikroorganizmai) veiksnių. Paūmėjimų prevencijai ir nefarmakologiniam gydymui tampant vis labiau geidžiamu ligos valdymo tikslu, buvo pradėti kurti specialūs medicininės paskirties tekstilės gaminiai, kurių šiuo metu rinkoje galima rasti ne vieną pasirinkimą.

Kuo ši tekstilė pranašesnė už kitus audinius?

Visų pirma, iki šiol dažniausiai naudojamas tekstilės audinys, kurį dermatologai rekomenduoja sergantiems atopiniu dermatitu, yra medvilnė. Didžioji dalis pacientų ją toleruoja gerai, tačiau reikėtų žinoti, kad ši medžiaga neturi gebėjimo reguliuoti temperatūros, kas yra labai svarbu sergant egzema. Ji gali sugerti tik iki 10 proc. savo svorio drėgmės ir kai tik prakaitas pradeda atvėsti, odos temperatūra taip pat mažėja, priversdama kūną reaguoti, kad ją pakeltų. Tai sukelia dar didesnį prakaitavimą ir tolimesnį drėgmės netekimą. Taip pat šis audinys gali sudirginti, įbrėžti ir taip jautrią odą, kadangi struktūroje yra trumpų pluoštų, kurie plečiasi ir traukiasi, taip sukeldami trynimąsi. Be to, medvilnė yra linkusi į bakterijų ir grybelių kaupimą, o dažai, naudojami medvilniniuose drabužiuose, padidina alerginių reakcijų riziką.

Vieni iš labiausiai paplitusių gydomosios tekstilės gaminių – specialūs šilko rūbai (DermaSilk®), kurie, priešingai nei medvilniniai, yra ypač švelnūs, neerzina odos ir ne tik apsaugo odą nuo išorinių dirgiklių, atlikdami barjerinę funkciją, bet ir turi labai daug kitų privalumų. Šie drabužiai sukurti taip, kad prigludę prie odos greitai prisitaiko prie kūno temperatūros ir palaiko jos pastovumą – tokiu būdu padeda sumažinti prakaitavimą, kuris dažnai vargina sergant egzema. Taip pat apsaugo nuo drėgmės praradimo, kuris padidina odos sausumą ir jautrumą. Šilkas skatina kolageno sintezę bei mažina uždegiminius procesus. Šių rūbų sudėtyje yra speciali antimikrobinė medžiaga, apsauganti nuo bakterijų ir grybelių. Be to, gamybos metu iš šilko yra pašalinami sericino baltymai, kurie įprastai randami šilkiniuose rūbuose ir gali sukelti alergiją. Klinikinis šilko audinių veiksmingumas, gydant atopinį dermatitą yra patvirtintas moksliniais tyrimais. Autorių teigimu, šie rūbai žymiai pagerina odos būklę, sumažina niežėjimą ir kasimasi, todėl gali būti naudojami kaip papildoma priemonė ligos kontrolei.

Svarbu! Įprasti šilko audiniai, naudojami drabužiams, nėra rekomenduojami gydymui, nes jie sumažina odos garavimą (tai ligą gali dar labiau suaktyvinti) ir sudėtyje turi jau minėtų sericino baltymų.

Taip pat galima rasti gydomųjų medvilninių drabužių su sidabro molekulėmis (pvz. Binamed®), chitozanu (pvz. DermaCura®, CleverTex®) ir kt. Gaminių savybės yra panašios ir paskirtis ta pati – apsaugoti pažeistą odą ir sudaryti geresnis sąlygas gyjimui. Jų galima rasti tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek visam kūnui, tiek atskiroms kūno dalims. Jie sukurti ilgalaikiam naudojimui (po skalbimo efektyvumas nesumažėja), tiek dieną, tiek naktį.

Gydomieji drabužiai pagerina ne tik sergančiojo, bet ir visos šeimos gyvenimo kokybę, sumažina vietinių gliukokortikosteroidų poreikį, todėl gali būti naudojami kartu su įprastiniu gydymu arba būti kaip alternatyva, ypač tiems, kurie nenori tepti vaistų.

 

Parengta remiantis šaltiniais:

  • Ricci G, Patrizi A, Bendandi B, Menna G, Varotti E, Masi M. Clinical effectiveness of silk fabric in the treatment of atopic dermatitis. British Journal of Dermatology 2004;150:127–131
  • Fontanini C, Berti I, Monasta L, Longo G. DermaSilk in long-term control of infantile atopic dermatitis: a double blind randomized controlled trial. G Ital Dermatol Venereol 2013 Jun; 148(3): 293-7
  • Hui X, Zhu H, Sun G. Antimicrobial textiles for treating skin infections and atopic dermatitis. Antimicrobial Textiles 2016, Pages 287-303