Nors didžiajai daliai egzema sergančių pacientų ultravioletiniai saulės spinduliai labai pagerina odos būklę, neteisingas buvimas saulėje, o ypač nudegimai, gali išprovokuoti rimtus ligos paūmėjimus. Apie saulės apsaugą jau ne kartą esame rašę, tačiau kaip elgtis jei nudegimo išvengti nepavyko?
![ka daryti nudegus sauleje](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/ka-daryti-nudegus-sauleje.jpg)
- Visų pirma nudegusią odą reikia vėsinti. Įlyskite į šaltą baseiną, ežerą ar jūrą arba maudykitės vėsioje vonioje ar duše, kad palengvintumėte skausmą. Vėliau ant pažeistų vietų galima dėti šaltus kompresus.
- Pažeistą odą labai svarbu kuo daugiau drėkinti, todėl drėkinamajį kremą ar losjoną tepkite kelis kartus per dieną.
- Esant pirmiems saulės nudegimo požymiams, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip ibuprofeno, naprokseno ar aspirino, vartojimas gali padėti sumažinti uždegimo požymius (paraudimą, patinimą, skausmą) ir jo sąlygotą diskomfortą.
- Saulės pažeistas vietas rekomenduojama tepti vaistiniais preparatais, skirtais nudegimams gydyti, skausmui ir paraudimui malšinti.
- Nudegusiai odai nuraminti tinka alijošiaus, mentolio, kamparo, cinko turintys kremai. Prieš tepant juos galima palaikyti šaldytuve.
- Gerkite daug skysčių, ypač paprasto ar mineralinio vandens. Saulės nudegimas nukreipia skysčius į odos paviršių, atokiau nuo likusio kūno, todėl galite dehidratuoti.
- Jei nudegusiose odos vietose susidarė pūslelių, jų klijuoti, krapštyti ar pradurti nereikėtų, nes gali prisidėti infekcija.
- Labai svarbu atminti, jog nudegusios odos negalima tepti labai riebiais tepalais, nes jie mažai drėkina ir sudaro apsauginę plėvelę, kuri neleidžia karščiui pro odą prasiskverbti į išorę, todėl jis gali pažeisti gilesnius audinius.
- Ypač saugokite gyjančią odą nuo saulės. Dėvėkite laisvus, minkštus, kvėpuojančius drabužius, kad išvengtumėte tolimesnio odos sudirginimo.
- Kreipkitės į gydytoją jei dideliame odos plote atsiranda daug pūslių, atsiranda karščiavimas ir šaltkrėtis.
Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip laikina problema, saulės nudegimai daro ilgalaikę žalą odai.
Pakartotiniai nudegimai kelia didelę odos vėžio ir priešlaikinio odos senėjimo riziką.
Parengta remiantis šaltiniais:
- https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/injured-skin/treating-sunburn
- https://www.skincancer.org/prevention/sunburn/five-ways-to-treat-a-sunburn
- https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/sunburn#2