Protas ir oda yra labai glaudžiai susiję. Tiesą sakant, šis ryšys yra toks didelis ir gilus, kad net susiformavo atskira psichosomatinės medicinos sritis – psichodermatologija, tirianti odos ir psichikos sąveiką. Šios srities specialistai teigia, jog stresas gali pabloginti bet kokią odos būklę ir egzema nėra išimtis. Jei patiriate stresą, jis gali sukelti odos problemų, kurios savo ruožtu, taip pat gali sukelti stresą. Tai dažnai būna atopinės egzemos proceso dalis.
![minčių ir odos ryšys](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/minciu-ir-odos-rysys.jpg)
Koks yra ryšys?
Oda ir centrinė nervų sistema susiformuoja iš to paties embriologinio šaltinio, todėl yra taip glaudžiai susijusios. Smegenys jungiasi su oda per odos nervus. Kai patiriate stresą, šios nervų galūnėlės per kraujagysles ir imuninę sistemą skatina odos uždegimą. Dėl streso visa imuninė sistema tampa labiau sujaudinta ir aktyvesnė, be to, ji glaudžiai susijusi su visa hormonine sistema. Kai smegenys atpažįsta stresą, jos stimuliuoja hormonų, įskaitant kortizolį ir adrenaliną, išsiskyrimą. Laikui bėgant, jei organizme nuolat yra per daug kortizolio, jis silpnina imuninę sistemą ir skatina uždegimą, kuris gali suskaidyti kolageną, esantį odoje (sukelti raukšles), sukelti spuogus, egzemos ar psoriazės paūmėjimą bei pažeisti odos barjerą.
Streso šaknys
Visi turime mus spaudžiančių terminų, įstringame kamščiuose ar kur nors pavėluojame, tačiau toks trumpalaikis stresas nėra problema. Odą neigiamai veikia ilgalaikis stresas, pavyzdžiui, nelaimingi santykiai arba finansiniai sunkumai. Deja, daugeliui žmonių, sergančių egzema, pati liga taip pat yra pagrindinis veiksnys, palaikantis aukštą streso lygį. Egzema gali būti labai matoma, ypač jei ji yra veido ar rankų srityje, ir sukelti žmogui daug kompleksų. Vaikai, sergantys egzema, gali patirti patyčių. Yra ir tokių atvejų, kai sergantieji taip drovisi savo odos būklės, kad dėl to savaitėmis neišeina iš namų. Tačiau tai nėra išeitis – užsidarymas namuose nėra naudingas psichinei sveikatai, todėl viskas gali tik dar labiau pablogėti.
Stresą sukelia ne tik rūpesčiai dėl kūno išvaizdos. Niežėjimas yra taip pat didelė problema. Dienos metu niežėjimą iš dalies lemia stresiniai įvykiai. Tada kasomasi ir taip niežėjimas dar labiau sustiprėja. Tai gali sukelti žmonėms pojūtį, kad jie negali savęs kontroliuoti. Miego trūkumas dėl niežėjimo yra dar vienas labai svarbus veiksnys. Tai daro didelę įtaką emociniam stabilumui ir kasdieniam funkcionavimui. Jei vaikai prabunda naktį, tai daro įtaką ir tėvams, todėl visa šeima tampa stresine ir disfunkcinė – kai serga vienas iš šeimos narių, serga visa šeima!
Kontroliuokite savo odą ir mintis
Sergant atopine egzema, dažnai ieškoma stebuklingo rakto – pavyzdžiui, tam tikro maisto, kurio turite atsisakyti ir pan. Tačiau ne tai svarbiausia. Svarbu rasti būdų kaip suvaldyti egzemą ir tai, kas vyksta jūsų galvoje – štai, kas nemažai daliai pacientų iš tikrųjų padeda.
Be emolientų ir vietinių vaistų, rekomenduojama…
Praktikuoti mindfulness. Tai dėmesingu įsisąmoninimu grįstas streso valdymo metodas: labiau dėmesingai – įsisąmoninant, suvokite ir priimkite realybę, būkite „čia ir dabar“, neskubėkite spręsti, o tiesiog išgyvenkite patirtį. Tai gali padėti atsisakyti nerimastingo mąstymo, susijusio su atopine egzema. Tai reiškia, kad reikia sutelkti dėmesį į tai, ką darai šiuo metu ir atkreipti dėmesį į kvėpavimą. Tokios praktikos, kaip meditacija ir joga, gali padėti atsiriboti.
Pasinerti į gerą miego rutiną. Labai svarbu kuo geriau nustatyti gerus miego įpročius. Prieš miegą pasimėgaukite vonia ar gera muzika.
Laikytis subalansuotos dietos, kurioje gausu vaisių ir daržovių. Nevartokite per daug alkoholio, nerūkykite bei venkite rafinuoto cukraus, kuris skatina uždegimą. Gerkite daug vandens, kas jūsų oda būtų hidratuota.
Stenktis būti kiek įmanoma aktyvesniems – mankšta padeda sumažinti streso hormonų lygį, todėl susiraskite tai, kas jums patinka ir galite reguliariai atlikti, nesvarbu, ar tai būtų vaikščiojimas, ar šokiai.
Neišskirti savęs. Norint suvaldyti stresą svarbu leisti laiką su draugais, todėl stenkitės susitikti su kitais net jei drovitės ar gėdijatės savo odos.
Parengta remiantis šaltiniais:
- http://eczema.org/the-mindskin-connection
- https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2015/05/27/healing-your-skin-with-your-mind
- https://practicaldermatology.com/articles/2017-feb/mind-your-business-exploring-the-mindskin-connection