Kas yra proaktyvus atopinio dermatito gydymas?

Atopinis dermatitas yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdinga banguojanti eiga, t.y. paūmėjimus keičia remisijos ir atvirkščiai. Neretai bėrimai kartojasi būtent tam tikrose kūno vietose ir ilgainiui labai išvargina pacientą, todėl, kad apsigydžius greitai vėl atsinaujina.

Anksčiau atopinio dermatito gydymas buvo paremtas tik paūmėjimų gydymu, t.y. kuomet vaistai tepami tik ant pažeistos odos ir nebevartojami bėrimams išnykus. Dėl šios priežasties giliai odoje esantis uždegimas iki galo neišgydomas, o tai sąlygoja greitą atkrytį.

Tačiau jau daugiau nei prieš dešimtmetį požiūris į atopinio dermatito gydymą iš esmės pasikeitė. Daugeliu mokslinių tyrimų buvo įrodyta, kad efektyvus yra ilgalaikis palaikomasis protarpinis gydymas vietinio poveikio gliukokortikoidais ar kalcineurino inhibitoriais – tai vadinama proaktyviu gydymu, kai praėjus paūmėjimo fazei, ligos remisijos laikotarpiu (išnykus bėrimams) du kartus per savaitę gydomos nuolat beriamos odos vietos ir tai saugiai daroma net iki 6-12 mėn. Proaktyvus gydymas sumažina atkryčių tikimybę bei prailgina ligos remisijas.

Tikslią gydymo schemą visada turite aptarti su savo gydytoju.

 

Parengta remiantis šaltiniais:

  • Wollenberg A, Bieber T. Proactive therapy of atopic dermatitis – an emerging concept. Allergy 2009:64:276–278
  • Arnold P. Oranje. Proactive Therapy in Atopic Dermatitis. Practical Pediatric Dermatology 2016:11-16
  • Wollenberg A, Ehmann LM. Long Term Treatment Concepts and Proactive Therapy for Atopic Eczema. Annals of Dermatology 24(3):253-60