Atsižvelgiant į tai, kad egzema sergančių vaikų visame pasaulyje yra labai daug ir jų vis daugėja, ir į tai, kokios neigiamos įtakos ši liga turi pacientų gyvenimo kokybei, nepaprastai svarbu nustatyti veiksnius, sukeliančius šią lėtinę odos ligą. Per pastaruosius metus tyrimais buvo išaiškinta daugybė veiksnių, susijusių su padidėjusia vaikų egzemos rizika, kurių vienas reikšmingiausių yra motinų patiriamas stresas nėštumo metu.
![mamos stresas ir atopini dermatitas](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/mamos-stresas-ir-atopini-dermatitas.jpg)
Moksliškai įrodyta, jog streso metu išsiskiriantis antinksčių hormonas kortizolis pereina placentą ir pakliūna į vaisiaus kraujotaką. Didelė šio hormono koncentracija ne tik sukelia priešlaikinį gimdymą, sutrikdo normalų smegenų vystymąsi, kūdikiai gimsta mažo svorio, bet ir didina alerginių ligų riziką. Motinos patiriamo streso metu prasideda įvairių uždegimą skatinančių ir prie alergijų prisidedančių citokinų gamyba, kurie taip pat sutrikdo normalią imuninės sistemos funkciją.
Taigi, nėštumo metu labai svarbios ir reikalingos teigiamos emocijos. O iškilus sunkumams reikia imtis bet kokių strategijų, užtikrinančių, kad nėščioji patirtų kuo mažiau streso ir/ar išmoktų jį suvaldyti.
Parengta remiantis šaltiniais:
– Chan C.W.H. et al. The Association between Maternal Stress and Childhood Eczema: A Systematic Review. Int. J. Environ. Res. Public Health 2018, 15, 395