Maudynės sergant egzema: ką turėtumėte žinoti prieš lipdami į vandenį?

Kokia vasara be maudynių vandens telkiniuose? Kur maudytis, baseine, jūroje ar ežere, jei Jūs ar Jūsų vaikas serga egzema, ir ar išvis saugu tai daryti? Neretai vanduo turi daug naudingų savybių, tame tarpe ir labai gerai nuramina nervų sistemą. Nemaža dalis žmonių vasarą serga lengvesne atopinio dermatito forma, tačiau net ir ligai šiek tiek atsitraukus, būtina tinkamai ir atidžiai rūpintis oda, negalima jos pamiršti.

Turbūt jau pradėjote rengti savo vasaros planus, todėl praleiskite keletą minučių, kad sužinotumėte baseino ir atvirų vandens telkinių pranašumus ir trūkumus ir kaip reikėtų prižiūrėti atopinę odą prieš ir po maudymosi.

  1. Chloras gali padėti… arba pakenkti. Chloras yra labiausiai paplitusi dezinfekavimo priemonė, naudojama baseinuose. Nemaža dalis sergančiųjų AD vis dar mano, kad baseine maudytis negali. Reikėtų žinoti, kad chloras sausina ir kartais gali dirginti egzemos pažeistą odą, tačiau maudymasis baseino vandenyje turi ir raminamąjį bei antibakterinį poveikį, panašų į baliklio (bleach) vonios, todėl galimas sergant egzema. Tačiau to nereikėtų daryti paūmėjimų metu, ypač kai yra žaizdelių, šlapiuojančių bėrimų, nes gali griaužti, o po baseino svarbu odą gerai sudrėkinti. Prieš lipant į baseiną, dažniausiai/labiausiai beriamas kūno vietas galima papildomai apsaugoti 20 min. prieš maudynes patepant specialiu barjeriniu kremu ar vandeniui atspariu kremu nuo saulės.
  2. Jūra ar ežeras? Sergančiųjų apsauginė odos plėvelė yra labai plona ir pažeidžiama, greitai išsausėja, o pažeista oda tampa atvira infekcijoms – į organizmą greičiau patenka bakterijos ir virusai. Dėl šios priežasties sergant atopiniu dermatitu reikėtų vengti maudytis ežeruose. Dėl tos pačios priežasties ir dėl to, kad gali sukelti alergijas, NEGALIMA maudytis vandens telkinyje, kuriame vanduo „žydi“! Tuo tarpu sūraus jūros vandens poveikis egzemos odai gali būti skirtingas, tačiau dažniausiai jis labai tinka, nes pasižymi priešuždegiminėmis, antiseptinėmis savybėmis, mažina odos paraudimą, niežėjimą, bėrimų infiltraciją bei infekcijos riziką. Taip pat manoma, kad sūriame vandenyje esantys mineralai minkština bei drėkina odą. Dėl šių savybių, pasimaudžius jūroje ir pabuvus saulėje tikrai galima pastebėti, jog atopinės odos būklė pagerėja.
  1. Po maudynių vandens telkinyje rekomenduojama visada nusiprausti po dušu.
  2. Odą būtina drėkinti. Maždaug 1 val. prieš maudynes ir per pirmas 3 min. po maudynių.

 

Parengta remiantis šaltiniais:

  • https://nationaleczema.org/swimming-eczema/
  • https://kiddipedia.com.au/a-day-at-the-beach-with-eczema/