Pastaruoju metu priemonių, leidžiančių įrusti be saulės, naudojimas gana išpopuliarėjo, nes vis labiau suvokiami ilgalaikio UV spindulių poveikio ir saulės nudegimo pavojai.
Nuo to laiko, kai atsirado pirmoji dirbtinio įdegio priemonė, jų asortimentas išaugo įspūdingai: nuo įvairių produktų (putų, serumų, losjonų, kremų, gelių, purškiklių, servetėlių, pirštinių ir kt.), kurie akimirksniu ar per kelias valandas įrudina odą, drėkinamųjų kremų su pigmentais, palengva suteikiančiais odai rusvumo, iki vadinamųjų bronzantų – pudrų ir skaistalų, kuriais taip pat galima puikiai imituoti įdegį.
Pačiais efektyviausiais laikomi produktai, sudėtyje turinčių dihidroksiacetono (DHA). Tai pagrindinis rudinamųjų produktų komponentas, kuris reaguoja su negyvomis ląstelėmis odos paviršiuje, patiria tam tikrų pokyčių, dėl kurių oda paruduoja. Kadangi nuo odos paviršiaus kiekvieną dieną pasišalina milijonai negyvų ląstelių, toks įdegis laikosi ~5-7 d., o vėliau pradeda blukti. Todėl norint palaikyti norimą įdegį, priemones reikia tepti kas 3-5 d. Savaiminio įdegio priemonės su DHA yra patvirtintos Amerikos maisto ir vaistų administracijos (angl. The Food and Drug Administration (FDA)) ir tinkamai naudojant yra saugios (svarbu neįkvėpti, stengtis kad nepatektų į gleivines – akis, nosį, lūpas ar kt).
![savaiminis įdegis](https://egzemosmokykla.lt/site/wp-content/uploads/2021/10/savaiminis-idegis.jpg)
Įdegį taip pat greitina losjonai ar tabletės, kuriose yra amino rūgšties tirozino. Manoma, kas jis stimuliuoja melanino susidarymą ir pagreitina įdegimo procesą, tačiau jo veikimui trūksta mokslinių įrodymų.
Rinkoje galima rasti ir įdegio tablečių, sudėtyje turinčių kantaksantino. Jis nedideliais kiekiais naudojamas tam tikruose maisto produktuose kaip dažančioji medžiaga. Vartojant kantaksantiną dideliais kiekiais, kuris reikalingas norint gauti įdegį, jis kaupiasi visame kūne, įskaitant odą, kuri tampa oranžinės-rudos spalvos. Tačiau, šios tabletės susijusios su įvairiais šalutiniais reiškiniais, įskaitant kepenų ir akių pažeidimą, todėl jų vartojimas yra nerekomenduojamas.
Reikėtų žinoti, kad odos ligų (egzemos, psoriazės ir kt.) paūmėjimo metu, patartina vengti įdegio produktų bent 2 savaites.
Kad ir kokią įdegio priemonę pasirinktumėte svarbu atsiminti, kad daugelis tokių priemonių neturi apsauginių filtrų, todėl nuo žalingų UV spindulių neapsaugo.
Siekdami geriausių rezultatų, įsidėmėkite keletą patarimų:
- Prieš naudodami savaiminio įdegio produktą nušveiskite odą šiurkštesne prausimosi kempine arba naudodami kūno šveitiklį, ypač tose vietose, kur oda yra stora (alkūnės, keliai). Odą gerai nusausinkite.
- Prieš ir po įdegio priemonių svarbu odą tinkamai drėkinti, kad išvengtumėte įdegio netolygumų dėl išsausėjusios odos plotų.
- Prieš ištepant visą kūną, pirmiausia įsitikinkite ar šis produktas jums tinka (ypač jei sergate egzema): patepkite nedidelį plotą ir palaukite 24 h – jei per tą laiką neatsiranda šalutinių reiškinių, galite tepti visą kūną. DHA įdegio kremuose retais atvejais gali sukelti alerginį kontaktinį dermatitą.
- Priemones tepkite/purškite zonomis (pvz. rankas, tada kojas, vėliau liemenį). Po kiekvienos zonos nusiplaukite rankas, kad delnai per daug neįrustų.
- Produktą alkūnių, kelių, kulkšnų srityse tepkite negausiai, nes šios vietos linkusios sugerti daugiau produkto. Prieš tepant priemonę šiose srityse galima ją lengvai praskiesti sumaišant su nedideliu kiekio kūno losjono.
- Išsitepus palaukite bent 10 min., kad priemonė pilnai išdžiūtų. Pirmą dieną po patepimo dėvėkite laisvesnius rūbus.
Parengta remiantis šaltiniais:
- https://www.mayoclinic.org/sunless-tanning/art-20046803/in-depth/art 20046803?fbclid=IwAR07_FEyEuJvgBr3qJyuJv1fXo1-XgvZv-3vy7tN2JDlbaB2odJKA7gF5Vo
- https://www.dermnetnz.org/topics/dihydroxyacetone/?fbclid=IwAR0wT6z6a_isRfEvqm4SV42QMHvHyXj6q3i0QyRu6y125wzxx3cUcZWW_Vg
- https://health.howstuffworks.com/skin-care/beauty/sun-care/question639.htm?fbclid=IwAR2EiPjqNlo4cBQpwCHygDtfA-9T3n1sen0x16ogaCBzV2DwPx4J8pPa7jU