Šlapalas (urea, karbamidas) yra galutinis baltymų apykaitos produktas. Kasdien žmogus natūraliai išskiria šlapalą su prakaitu, į kurį patenka iš išorinio epidermio sluoksnio ląstelių, joms ragėjant, kaip galutinis amino rūgšties arginino apykaitos produktas. Dėl savo teigiamų savybių, šlapalas jau daugelį metų plačiai naudojamas odos ligų gydyme.
Ši medžiaga, kartu su pieno ir amino rūgštimis, išoriniame odos sluoksnyje sudaro taip vadinamą „natūralų drėkinantį faktorių (NDF)“ – biologiškai aktyvių medžiagų kompleksą, kuris leidžia išsaugoti natūralią drėgmę odoje. Būdamas labai higroskopiškas (gebantis pritraukti vandens molekules ir jas išlaikyti epidermyje), šlapalas veikia kaip drėkiklis, taip pat keisdamas baltymų grandinių konfigūraciją „tirpina“ keratiną. Šio keratolitinio poveikio dėka yra pašalinamos negyvos odos ląstelės, palengvinamas drėgmės įsiskverbimas ir stimuliuojamas odos atsinaujinimas. Užtepus ant odos šlapalas puikiai prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, pagerina odos barjerinę funkciją, sumažina transepiderminio vandens netekimą ir niežėjimą, pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl dažniausiai įeina į sausai arba atopinei odai skirtų priemonių sudėtį. Jis puikiai tinka grubiai (pvz. alkūnių, kelių, kulnų) odai ar pleiskanojančiai galvos odai.
Preparatai su šlapalu būna įvairių formų ir stiprumo. Tai gali būti emulsijos, losjonai, geliai, kremai, tepalai, šampūnai ar dušo želė. Šlapalo koncentracija svyruoja nuo 3 % iki 40 %. Iki 20 % šlapalo preparatai daugiau drėkina, virš 20-25 % poveikis daugiau keratolitinis nei drėkinamasis. Didesnės koncentracijos šlapalo preparatai dažnai naudojami esant padidėjusiam odos ragėjimui.
Emolientai su šlapalu rekomenduojami nuo 2 m. amžiaus. Paprastai jie yra gerai toleruojami ir šalutinių reiškinių nesukelia, tačiau kartais, ligų paūmėjimo metu ar esant nukasymams, gali būti jaučiamas dilgčiojimas, niežėjimas ar atsirasti odos sudirgimas. Tokiu atveju 2-3 dienas bėrimus reikėtų patepti hormoniniu vaistu ir tada vėl pradėti tepti emolientą.
Parengta remiantis šaltiniais:
- Bristow I. Urea – the gold standard ingredient for emollients? Podiatry Now 2016 19(10):20-23
- https://www.dermnetnz.org/topics/urea/